Aby váš betonový plot s dřevem dobře vypadal
Beton versus dřevo https://www.montazmpc.cz/l/beton-versus-drevo-a-dreviny/, tak bychom mohli nazvat jeden z rozhodovacích životních procesů, kdy si vybíráme vhodné oplocení pozemku, a do výběru zahrnujeme více faktorů. Nakonec vítězí buď klasický dřevěný plaňkový plot, anebo dáváme přednost betonovému plotu z tenkých armovaných panelů, a potvrzujeme tím platnost našeho rozhodnutí. Ovšem jistou možností je jít takzvanou „zlatou střední cestou“, která umožňuje využít vlastností a výhod obou technologií, jak betonu, tak i dřeva. Jde o vzájemnou kombinaci betonu a dřeva, o sloučení obou materiálů do jednoho celku skrze betonový plot se dřevem.
Jak umístit dřevěné latě – možná si kladete otázku, jak vlastně dřevěné latě mezi drážky v betonových sloupcích rozmístit? Nabízí se tu tři typy pokládky, buď svisle, vodorovně nebo na šikmo. Praxe ukazuje, že svislé latě u základového betonového soklu nevypadají příliš dobře, mnohem lepší řešení je pokládka vodorovná, a to s mírným sklonem cca 30 stupňů, kdy jsou latě pokládané přes sebe. Vytváří to pak zajímavý prostorový jev.
Jakou využít lazuru dřeva – velkou chybou by bylo snažit se docílit shodného odstínu barvy dřeva a betonu, to se vám zřejmě nepodaří a navíc jednotná barva u dvou rozdílných materiálů vypadá příliš uměle. Vsaďte raději na ostré kontrasty, bude to přirozené a efektní. Zkuste například kombinovat okrový betonový sokl a sloupky s červenohnědým odstínem dřeva „třešeň“, který někdy působí až luxusním dojmem.
Jak vysoká dřevěná nástavba – dobře si také rozmyslete, jak bude betonový základ vysoký, a jak vysoká bude dřevěná nástavba. Většinou to bývá půl napůl, takže například 70 cm vysoký beton, složený ze dvou panelů, z nichž jeden bude zapuštěný zhruba ze své poloviny v zemi, a dalších 70 cm bude tvořit vrstva dřevěných latí. Dřevěné řezivo musí být důkladně proschlé a ihned po pokládce jej musíte napustit zmíněným ochranným lazurovacím lakem ve vybraném odstínu.