Search for:
Můžeme se koníčkem uživit?


Každý z nás by samozřejmě měl rád takovou práci, která jej baví. Velmi častým snem mnohých lidí je pak to, že si budou vydělávat svým koníčkem. A ano, nezdá se to nemožné. Koneckonců slyšíme například o bohatých sběratelích, známých umělcích a podobně. U těch všech se zdá, že v tomto ohledu uspěli, a práce je skutečně jejich koníčkem. Pravdou však je, že toto jsou výjimky, kterých je skutečně jen pár.

 

Musíme si totiž uvědomit, jak riskantní tento způsob obživy pro většinu z nás je. Jistě, každý máme nějakého koníčka, avšak abychom jej mohli přeměnit na živobytí, musíme v něm být opravdu skutečně dobří, a to je případ jen málokoho z nás. Valná většina obyvatelstva patří obvykle k průměru, což sice pro zábavu postačuje, avšak nikoliv proto, abychom z ní udělali něco víc. Bohužel, řada z nás si toto neuvědomuje.

 

sbírání známek

 

Dále je tu i otázka financí. Jen málokdo si to uvědomuje, ale i vydělávání pomocí koníčku je podnikání jako každé jiné, což znamená počáteční investici. Jen těžko lze například čekat, že začnete sbírat třeba známky, a náhodou připadnete na vzácný kus za velmi dostupnou cenu. Spíše se budete držet alespoň ze začátku nižších, běžnějších věcí. To však znamená, že jejich prodejem příliš nevyděláte. A to, co získáte, bude nutné investovat opět do sbírky, pokud se budete chtít hnout alespoň trochu kupředu.

 

hraní hazardních her

 

Pokud například chcete malovat, psát, či zpívat, pak budete potřebovat vzdělání. Jistě, možná máte talent, ale ten sám o sobě nestačí. A tyto školy také nejsou levné, zvláště když následně nemáte vůbec jistotu, že skutečně prorazíte. Nehledě na fakt, že následně bude nutné koupit všechny potřeby, které budete ke svému tvoření potřebovat.

 

Je tedy jasné, že se jedná o poměrně riskantní záležitost, kde je nutné postupovat s rozmyslem. Proto bychom měli vždy pečlivě zvážit, zda právě tento typ kariéry je pro nás. Koneckonců, případů, kdy si lidé tímto způsobem svůj koníček znechutili, není zrovna málo.

Proč je dobré pěstovat koníčky?


Co je hobby?

Co vlastně znamená česky koníček neboli hobby?

Hobby = činnost, kdy se zabýváte zálibám a zájmům ve svém volném čase.

Každý jsme jiný a pro každého může být hobby něco jiného. Jeden může kreslení milovat a trávit jím veškerý volný čas, načež druhý malování ze srdce nenávidí. Oblíbený koníček se často překlene z dětství. Schválně si vzpomeňte s čím jste si nejraději hráli, na co nebo jaké aktivity vás bavili? 

V dospělosti už bohužel nemáme na koníčky tolik času, ale je to škoda. Alespoň 2x týdně bychom se jim měly věnovat. Mají totiž pozitivní vliv na naši psychiku a duševní pohodu.

žena

Proč se začít věnovat koníčkům?

  • potěší nás
  • zvýší sebevědomí
  • zmírní stres
  • dodají pocit seberealizace
  • zvýší sebehodnotu
  • pomohou najít nové přátelé
  • posílí a udrží v kondici mozek

Koníčky mohou být sportovního rázu, jen tak si vyjet na kolečkové brusle nebo jít zaběhat. Oblíbené jsou i ty tak zvané handmade, kdy něco vytváříme rukama. Pleteme šály, háčkujeme, navlékáme korálky, pálíme keramiku nebo tvoříme mýdla či svíčky. Příjemný koníček, který se nevyhýbá ani mužům je vaření a pečení. I proto jsou tolik oblíbené pořady o vaření. 

vaření

Udělejte si čas

I pokud jste sebevíc zaneprázdnění, zkuste si najít čas, kdy se budete věnovat jen svému koníčku. Den a čas si zapište do diáře a už to neměňte.

Seznam nejoblíbenějších koníčků:

  • sport (cyklistika, jóga, skákání přes švihadlo, basketbal, volejbal, fotbal, in-line brusle, pilates, aerobic a jiné)
  • sběratelství (poštovní známky, kinder figurky, panenky Barbie, časopis Čtyřlístek, pivní tácky, hrnečky, obrazy a jiné)
  • tvůrčí (malování, psaní knih, ilustrace, animace a jiné)
  • hudební nástroje (hra na kytaru, hra na klavír, na flétnu nebo basu či saxofon)

A pokud žádný pořádný koníček nemáte, najděte si ten svůj a vyčistěte si hlavu, zvyšte svou produktivitu a kreativitu.