Proč se nenosí dvě sezóny za sebou stejné oblečení


I v módě máme hned několik nepsaných pravidel, která mnozí dodržují. A jedním z nich je i to, že by ženy neměly nosit dvě sezóny po sobě stejné oblečení, a ani by neměly mít stejné šaty na dvě podobné akce, jako je například ples. To se může zdát zvláštní. Pokud se o oblečení staráme byť i jen relativně dobře, pak rozhodně nebude po první sezóně používání zralé na vyhození. Podívejme se tedy, z jakého důvodu toto pravidlo existuje.

 

K pochopení toho si musíme nejprve říci, co vlastně móda v minulosti (a pro někoho i v současnosti) znamená. Je to v podstatě něco, čím ukazujeme na svůj status. Vždy totiž platilo, že čím bohatší člověk byl, tím lepší oblečení si mohl dovolit. Není tedy divu, že se drahé oblečení stalo symbolem bohatství. Bylo to něco, podle čeho mohl člověk na první pohled odhadnout solventnost i sociální třídu svého protějšku.

 

modelka před přehlídkou

 

Jistě, je pravdou, že v současné době to již zcela neplatí. Pravdou však je, že mnoho z nás jej stále za symbol statusu považuje, ať se nám to líbí, nebo ne. A podle toho se také podvědomě chováme. Vždy chceme zapůsobit, a z tohoto důvodu také ono pravidlo vzniklo. Jeho původním cílem totiž není ochrana oblečení, nýbrž ukázat, že máme dost peněz na to, abychom si mohli dovolit kupovat neustále nové. To se rozšířilo i do nižších společenských vrstev, které se chtěly těm vyšším přizpůsobit, až je nakonec každý, kdo jej nedodržuje, mnohdy ostrakizován. A to rozhodně není nic příjemného.

 

obchod s oblečením

 

Samozřejmě nelze ignorovat ani fakt, že výrobci a prodejci oděvů tento jev podporují. Pro ně totiž znamená vyšší zisky, což je to hlavní, o co jim (jako každé jiné firmě) jde. To je také důvod, proč jej mnohdy propagují, když například módní časopisy vychvalují nové šaty některé z celebrit, případně na ni ukazují, pokud se ukázala v těch samých. Nám pak nezbývá než se ptát, zda je toto v dnešní době skutečně stále nezbytné.